ВПЛИВ КАЛЬЦІЄВМІСНИХ ХІМІЧНИХ МЕЛІОРАНТІВ НА ФІЗИКО-ХІМІЧНІ ТА АГРОХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ТЕМНО-КАШТАНОВОГО ВТОРИННО ОСОЛОНЦЬОВАНОГО ҐРУНТУ
Ключові слова:
дослід, варіант, кальцієвмісні хімічні меліоранти, фосфогіпс, вапно гашене, дефекат, гній, ґрунт, водна витяжка ґрунту, ґрунтовий розчин, водорозчинні солі, катіони, аніони, ґрунтово-вбирний комплекс, кальцій, натрій, солонцюватість ґрунтуАнотація
Дослідження показали, що внесення кальцієвмісних хімічних меліорантів у темно- каштановий вторинно осолонцьований ґрунт в умовах зрошення його водою підвищеної мінералізації змінює хімічний склад та вміст водорозчинних солей в орному шарі ґрунту (0-30 см), позитивно впливає на якісний склад обмінних катіонів ґрунтово-вбирного комплексу, знижує солонцюватість ґрунту, підвищує вміст у ньому гумусу та суттєво не впливає на реакцію ґрунтового середовища. Інтенсивність впливу хімічних меліорантів, що вивчалися, на фізико-хімічні та агрохімічні властивості ґрунту була різною.Посилання
Екологічні проблеми землеробства / І. Д. Примак, Ю. П. Манько, Н. М. Рідей та ін. ; [за ред. І. Д. Примака]. – К. : Центр учбової літератури, 2010. – 456 с.
Ромащенко М. І. Зрошення земель в Україні. Стан та шляхи поліпшення / М. І. Ромащенко, С. А. Балюк. – К. : Світ, 2000. – 114 с.
Позняк С. П. Орошаемые черноземы юго-запада Украины / С. П. Позняк. – Львов : ВНТЛ, 1997. – 240 с.
Методические рекомендации по составлению проектно-сметной документации на известкование кислых почв, гипсование и глубокую мелиоративную вспашку солонцов в колхозах и совхозах Украинской ССР. – К., 1974. – 56 с.
Якість природної води для зрошення. Агрономічні критерії : ДСТУ 2730-94. – К. : Держстандарт України, 1994. – 14 с.
Доспехов Б. А. Методика полевого опыта (с основами статистической обработки результатов исследований) / Б. А. Доспехов. – М. : Агропромиздат, 1985. – 351 с.
Солонцеві ґрунти та рекомендації по їх меліорації / [уклад. Я. П. Цвей, В. В. Іваніна, М. А. Лапа]. – К., 1999. – 38 с.
Ґрунти. Класифікація ґрунтів за ступенем вторинної солонцюватості : ДСТУ 3866-99. – К. : Держстандарт України, 1999. – 6 с
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Наукові праці. Екологія» обов’язкове.