ЗАСТОСУВАННЯ ІНТЕГРАЛЬНИХ ПОКАЗНИКІВ СТАНУ ҐРУНТІВ У ПРАКТИЦІ АГРОЕКОЛОГІЧНОГО МОНІТОРИНГУ
Ключові слова:
агроекологічний моніторинг, деградація ґрунтів, родючість, ерозіяАнотація
Сьогодні актуальною проблемою є вдосконалення інформативності системи моніторингу ґрунтів України. На матеріалах натурних спостережень у мережі стаціонарних спостережних майданчиків була оцінена інформативність інтегральних показників стану ґрунтів. Показано, що інтегральні показники на відміну від парціальних показників ґрунтового стану, таких як рівні забезпечення окремими елементами живлення, є більш чутливими до генетичних аспектів ґрунтової родючості, а також до проявів агрофізичної (ерозія) та агрохімічної деградації ґрунтів.Посилання
Медведев В. В. Мониторинг почв Украины Концепция, предварительные результаты, задачи: / [монографія] В. Медведев. – Харьков, «Антиква», 2002. – 428 с.
Авдонин Н. С. Влияние длительного применения удобрений и известкования на свойства кислих почв / Н. С. Авдонин, Т. Н. Лебедева // Агрохимия. – 1970. – №7. – С. 3–11.
Методика агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення / За ред. С. М. Рижика, М. В. Лісового, Д. М. Бенцаровського. – К., 2003. – 64 с.
Пристер Б. С. Количественная комплексная оценка свойств почвы при прогнозировании поведения радионуклидов в системе почва-растение. Б. С. Пристер // Вісник аграрної науки, 2002. – № 1. – С. 61–68.
Моніторинг комплексної оцінки родючості ґрунтів Полтавської області 1971 – 2005 р. / За редакцією доктора с-г. наук, проф.
Т. О. Грінченка. – Х. : Вид. «КП Друкарня № 13», 2008. – 186 с.
Троїцький М.О. Оцінка гетерогенності ґрунтових показників у системі радіоекологічного моніторингу Миколаївської області /
М. О. Троїцький, Н. М Протченко // Наукові праці: Науково-методичний журнал. – Т. 81. Вип. 68. Екологія: Сучасний стан родючості ґрунті та шляхи її збереження. – Миколаїв : Вид-во МДГУ ім. Петра Могили, 2008. – С. 111–114.
Якість ґрунту. Визначання рН. Національний стандарт ДСТУ ISO 10390:2001. – [Чинний від 2003-07-01]. – К. : Держспоживстандарт України, 2001. – 7 с. – (Національні стандарти України).
Ґрунти. Визначання рухомих сполук фосфору і калію за модифікованим методом Чирирова. Національний стандарт ДСТУ 4115:2002. –[Чинний від 2003-01-01]. – К. : Держспоживстандарт України, 2001. – 6 с. – (Національні стандарти України).
Якість ґрунту. Методи визначення органічної речовини. Національний стандарт ДСТУ 4289:2004. – [Чинний від 2005-07-01]. – К. : Держспоживстандарт України, 2005. – 9 с. – (Національні стандарти України).
Методы агрохимических анализов почв. Определение емкости поглощения почв по методу Бобко-Аскинази-Алешина в модификации ЦИНАО. Міждержавний галузевий стандарт ОСТ46 50-76. [Чинний з 1.12.1976]. Видання офіційне. – М. : Изд-во стандартов, 1976. – 7 с.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Наукові праці. Екологія» обов’язкове.